

Protokoły z Komisji Budżetu i Finansów
Protokoły z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
Protokoły z Komisji Rewizyjnej | Protokoły z Komisji Inwentaryzacji i Wspierania Inicjatyw dotyczących Rynku Pracy i Promocji oraz Handlu i Usług

Protokół Nr 22 z sesji Rady Miejskiej w Więcborku odbytej w dniu 30.08.2004 r.
Protokół Nr 22
z XXII sesji Rady Miejskiej w Więcborku
odbytej w dniu 30 sierpnia 2004r.
Sesja odbyła się w sali krajeńskiej Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.
Obrady trwały od godz. 10.00 – 15.00
Obecni – wg załączonej listy obecności.
W sesji na 15 radnych udział wzięło 14 radnych, czyli quorum wymagane do podejmowania prawomocnych uchwał zgodnie z art.14 ustawy o samorządzie gminnym.
Radni nieobecni usprawiedliwieni :
1. Andrzej Wenda
Spoza Rady w sesji uczestniczyli:
1. Andrzej Marach - burmistrz Więcborka
2. Anita Broszko - sekretarz gminy
3. Piotr Węgrzyn - z-ca burmistrza
4. Władysław Rembelski - skarbnik gminy
5. Adam Wiśniewski - kierownik referatu
6. Zofia Mueller - kierownik MGOPS
7. Aleksandra Wegner - dyrektor MGOK
8. Henryk Dueskau - dyrektor ZGK
9. Władysław Borowski - prezes ZNP
10. Piotr Pankanin - redaktor naczelny „Wiadomości Krajeńskich „
11. Robert Lida - redaktor „ Wiadomości Krajeńskich „
12. Marian Sowiński - sołtys Jastrzębca
W pewnej części sesji brał udział p. Tomasz Bracka – mieszkaniec Więcborka.
Obradom przewodniczył p. Józef Kujawiak – przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku.
Rozpoczynając obrady serdecznie powitał zaproszonych gości, radnych i pracowników Urzędu Miejskiego. W dalszej części przedłożył porządek obrad , który radni otrzymali wcześniej wraz z materiałami na sesję, wnosząc do niego dodatkowy punkt następującej treści - Aktualna sytuacja w spółce „POW-MEDICA” a Rada Miejska w Więcborku. Zaproponował ujęcie tego punktu jako 14.
Zgłoszony punkt podjęto jednomyślnie.
Następnie przystąpiono do przegłosowania całości porządku obrad.
Porządek obrad podjęto jednomyślnie.
Porządek obrad :
1. Otwarcie.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokółu z XXI sesji Rady Miejskiej.
5.Informacja przewodniczącego Rady Miejskiej o podejmowanych działaniach w okresie między sesjami.
6. Informacja burmistrza Więcborka o pracy w okresie między sesjami.
7. Interpelacje i zapytania radnych.
8. Przyjęcie informacji z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004r.
9. Przyjęcie sprawozdania Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2004r.
10. Przyjęcie sprawozdań z działalności stałych komisji Rady Miejskiej w okresie I półrocza 2004 roku.
11. Przyjęcie informacji na temat przygotowania poszczególnych placówek oświaty gminnej do nowego roku szkolnego 2004/2005.
12. Informacja dotycząca działalności organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych /Rady M/G LZS, UKS, TKKF, WKM, „Gwiazdy „ i „Gromu”/.
13. Informacja burmistrza Więcborka dotycząca podsumowania przebiegu i zakończenia Igrzysk Olimpijskich „Ateny 2004” pod względem organizacyjnym, finansowym i sportowym.
14. Aktualna sytuacja w spółce „POW –MEDICA”, a Rada Miejska w Więcborku.
15. Informacja burmistrza Więcborka o zabezpieczeniu przez Urząd Miejski kredytu „POW-MEDICA” Więcbork hipoteką na nieruchomości.
16. Podjęcie uchwały dotyczącej procedury zatwierdzania budżetu gminy Więcbork.
17. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
18. Podjęcie uchwały w sprawie realizacji kompleksowej modernizacji systemu oświetlenia ulicznego na terenie miasta i gminy Więcbork.
19. Uchwalenie „Programu ochrony środowiska na lata 2004-2011” wraz z „Planem gospodarki odpadami dla gminy Więcbork”.
20. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w trybie przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości położonej w Zabartowie.
21. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. Gdańskiej.
22. Podjęcie uchwał w sprawie sprzedaży i pierwszeństwa w nabyciu Lokalu mieszkalnego w Więcborku przy:
a/ ul. Wyzwolenia 7,
b/ ul. Ogrodowej 9,
c/ ul. Górnej 6.
23. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
24. Wolne wnioski i zapytania.
25. Zakończenie.
Ad. 4. Pan Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że protokół z poprzedniej sesji został napisany prawidłowo, w ustawowym terminie. Osobiście go przeczytał nie wnosząc poprawek. Do dnia obrad sesji nie wpłynęły uwagi odnośnie napisanego protokółu, zatem poprosił o jego przegłosowanie.
Protokół podjęto jednomyślnie.
Ad. 5. Pan Przewodniczący Rady Miejskiej złożył informację z działań Rady w okresie między sesjami.
W dniu 2.07.br.brał udział w uroczystości poświęconej odsłonięciu pomnika pamięci, ku czci zmarłych strażaków i 70 rocznicy powstania OSP w Zabartowie.
Dnia 14.07.br uczestniczył w posiedzeniu Rady Społecznej Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Więcborku. W porządku obrad posiedzenia uwzględniono między innymi aktualną sytuację w MGZOZ i perspektywy w całokształcie zmian zachodzących w strukturze opieki zdrowotnej w gminie.
Z przyjemnością poinformował radnych , że wynik finansowy Zakładu za I półrocze jest dodatni – 40.216 zł. Jednak pewnym zaskoczeniem osobiście dla niego była informacja ze strony dyrektora MGZOZ o zastanowieniu się nad prywatyzacją Zakładu.
Jako uzasadnienie powyższego podał miedzy innymi :
1. Powstanie ośrodka usług medycznych przy ul. Gdańskiej, konkurencyjnego dla pracy MGZOZ.
2. Obecne niskie zarobki lekarzy i ich niezadowolenie z tego tytułu.
3. Zagrożenie wynikające z możliwości rezygnacji lekarzy z pracy.
Po złożeniu informacji przez dyrektora MGZOZ p. Józef Kujawiak jako członek Rady Społecznej MGZOZ przedstawił swoje stanowisko w powyższej sprawie.
Zapytał dlaczego chce się psuć to, co od strony organizacyjnej i finansowej funkcjonuje coraz lepiej, dlaczego z tą propozycją wychodzi się wtedy, kiedy społeczeństwo naszej gminy ma tak bolesne doświadczenie z restrukturyzacją publicznego szpitala, która cały czas prowadzona jest kosztem tych najniżej uposażonych. Należy sobie zdać sprawę z tego , że chcąc pozyskać więcej środków finansowych, między innymi na podwyżkę płac dla lekarzy trzeba dokonać redukcji innych stanowisk pracy, a jakich to zapewne każdy się domyśla.
Zwrócił się do radnych z pytaniem , czy rzeczywiście jest to moment na stwarzanie drugiego punktu zaognienia. Czy przyniesie to chlubę dla Rady Miejskiej i Burmistrza Więcborka. Uznał wręcz, że w pierwszej kolejności należy się uporać z problemami jakie zgotowała spółka „POW-MEDICA „
W dniu 13.07.br. przyjął delegację rodziców absolwentów Szkoły Podstawowej w Więcborku, którzy zwrócili się w sprawie uruchomienia od 1.09.br. klasy pierwszej gimnazjum przy Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku. Jako uzasadnienie swojej propozycji delegaci podali przede wszystkim niski poziom nauczania w istniejącym gimnazjum.
Stanowisko Przewodniczącego Rady było jednoznaczne. Na dzisiaj nie można nawet prowadzić dyskusji, jest to bowiem niezgodne z obowiązującymi przepisami. Tego typu sprawy załatwia się do końca lutego każdego roku. Nie oznacza to zatem , iż do powyższej sprawy nie można wrócić, o ile tylko będzie aktualna.
W dniu 11.07 br. był obserwatorem rozgrywek drużyn piłki nożnej w ramach powiatu.
W dniu 17.07.br. brał udział w pikniku zorganizowanym przez Radę Sołecką Frydrychowa, zapoznając się przy okazji z problemami ich nurtującymi.
W dalszym ciągu utrapieniem dla mieszkańców są grasujące psy p. Matłackiego.
Posesja jego jest nie ogrodzona, psy wychodzą na drogę publiczną i atakują wszystkich przechodzących. Powyższa sprawa była już wcześniej poruszana na zebraniu sołeckim w miesiącu lutym 2004r. Minęło kilka miesięcy , a mieszkańcy nie stwierdzili żadnej poprawy. Pan Przewodniczący Rady uznał zatem , że dłużej taka sytuacja nie może mieć miejsca. Zwrócił się więc w tej sprawie pisemnie do Kierownika Posterunku Policji w Więcborku. Reakcja była natychmiastowa. Przeprowadzono kontrolę, która potwierdziła ten stan. Pan Matłacki zapłacił mandat, a ponadto kontrole zostały nasilone.
W dniu 24.07.br. uczestniczył w festynie rekreacyjnym w sołectwie Zabartowo.
W dniu 2.08.br odbył spotkanie z posłem Gruszką. Tematyka dotyczyła aktualnej sytuacji w gminie i kraju.
W dniu 2.08.br. brał udział w spotkaniu Rady Wojewódzkiej LZS w połączeniu z przedstawicielami Komitetu Olimpijskiego „Ateny 2004”. Tematem spotkania było podsumowanie olimpiady.
W tym też dniu uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Burmistrza Więcborka poświęconym szukaniu prób pomocy dla Spółki „POW – MEDICA”. Pan burmistrz poinformował, że zamierza umożliwić spółce zaciągnięcie kredytu pod zastaw gruntu, o wartości 200 – 300 tys. zł. Decyzja ta zgodnie z twierdzeniem burmistrza nie wymaga wywołania uchwały Rady Miejskiej .
W dniu 5.08. ponownie uczestniczył w spotkaniu poświęconym kryzysowej sytuacji w spółce „POW – MEDICA”, tym razem zorganizowanym przez Starostę Powiatu. Zebrani zostali poinformowani , iż spotkanie wierzycieli spółki w Sądzie w Bydgoszczy odbędzie się w dniu 10.08.2004r., którego celem będzie głosowanie nad zawarciem ugody z wierzycielami lub postępowanie upadłościowe spółki. Zarząd Powiatu , jak stwierdził Starosta wystosował pismo do Sądu o ustalenie nadzorcy sądowego nad spółką, który gwarantowałby, aby pieniądze znaczone trafiały na właściwe cele. Na spotkaniu tym w szczególności zbulwersowała Przewodniczącego Rady jedna informacja podana przez Starostę Powiatu, a mianowicie, że Prezes Spółki wypłacił sobie odprawę z tytułu poprzedniego odejścia z pracy z „POW –MEDICA”. Być może , że było to zgodne z prawem , ale na pewno nie miało nic wspólnego z postawą etyczną p. prezesa. Jak można sobie wypłacać dodatkowe należności, a zarazem korzystać z doraźnej pomocy innych instytucji np. Urzędu Miejskiego w zakupie oleju opałowego, by nie dopuścić do wyłączenia ogrzewania w szpitalu.
W dniu 18.08. br. brał udział wspólnie z burmistrzem w XXI sesji Rady Powiatu. Do porządku obrad w ramach autopoprawki wprowadzono dodatkowy punkt dotyczący sytuacji w spółce „POW- MEDICA” oraz informacji z posiedzenia Zgromadzenia Wierzycieli Spółki. O przebiegu tego punktu obiecał przekazanie więcej informacji przy omawianiu dalszego punktu obrad sesji tj. aktualnej sytuacji w spółce POW-MEDICA.
Ponadto uczestniczył w posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej.
W dniu 22.08.br. brał udział w uroczystym otwarciu wystawy „Pamiątki i Archiwalia Rodu von Bethman – Hollweg z Runowa”.
W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym p. Przewodniczący Rady Miejskiej odwiedził też szkoły gminne, by zapoznać się z ich problemami i potrzebami. Stwierdził z całą pewnością, że dyrektorzy zrobili wszystko, aby szkoły były przygotowane jak najlepiej do rozpoczęcia zajęć. Są pewne problemy , z którymi dyrektorzy sami sobie nie poradzą. Miał tu na myśli szczególnie dwie szkoły, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Więcborku. W jednej i drugiej występuje pilna potrzeba wymiany okien. Rozmawiał w tej sprawie z dyrektorem BOOS nad możliwością uzyskania środków finansowych w ramach opracowanych programów unijnych. Ponadto w Gimnazjum w Więcborku występuje pilna sprawa odwodnienia wokół szkoły, a także naprawy dachu nad świetlicą. Wskutek prac remontowych sali gimnastycznej został uszkodzony dach , co spowodowało zaciek nad świetlicą na około 90 metrach. Ponadto brakuje hydrantów , a zalecenia strażackie zobowiązują.
W szkole w Pęperzynie do remontu jest sala gimnastyczna i jedna sala dydaktyczna.
W szkole w Jastrzębcu należy doprowadzić salę gimnastyczną do możliwości jej pełnego użytkowania. Ponadto należy dokonać naprawy względnie wymiany pieca co oraz utwardzenie drogi prowadzącej do szkoły.
W szkole w Runowie należałoby w perspektywie myśleć o wymianie pokrycia dachowego na starej części budynku.
W końcowej części wystąpienia nawiązał do artykułu jaki ukazał się w „Wiadomościach Krajeńskich „ pt. „Trudne decyzje „
Artykuł dotyczył gminy Sępólno, w której Radzie Miejskiej przedstawiono do zatwierdzenia 14 wniosków z 14 sołectw, planowanych do realizacji zadań wraz z uzasadnieniem w formie uchwał, a dotyczących pozyskania środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego na rozwój wsi. Był zdziwiony, że na ten temat nic nie słyszał w naszym Urzędzie, a szkoda gdyż potrzeby sołectw są duże.
Ad. 6. Informację o pracy burmistrza między sesjami złożył p. Andrzej Marach – Burmistrz Więcborka.
Na wstępie wrócił do notatki prasowej, o której mówił p. Józef Kujawiak. Powiedział, że posiada pełną wiedzę na powyższy temat i wie że Urząd Marszałkowski nie podjął jeszcze żadnej decyzji – umowy odnośnie środków dla sołectw. O ile będą środki i potrzeby z sołectw , to na pewno będziemy je realizować. Na dzisiaj praktycznie do dokończenia zostały prace w świetlicach w Lubczy i Jeleniu.
W dniu 2.07.br. uczestniczył w otwarciu hali fabrycznej w Piaskach. Jest to hala firmy „Gabi – Bis „ , która działa w Więcborku. Taka sama hala ma zostać wybudowana w Więcborku , w miejscu gdzie miała powstać ubojnia.
Brał udział w turnieju sołectw w Lubczy zorganizowanym, celem uczczenia kolejnej rocznicy śmierci Romana Nitki byłego prezesa OSP.
Poinformował, że odbył się konkurs na dyrektora Zespołu Szkół w Pęperzynie. Wygrała go ponownie dotychczasowa dyrektorka p. Bożena Betin.
W dniu13.07.br. spotkał się z opiekunami i młodzieżą z Kazachstanu, Białorusi i Litwy, która przebywała na naszym terenie.
Pan burmistrz wstępnie zadeklarował chęć przyjęcia na stałe do naszej gminy jednej rodziny z Kazachstanu.
Uczestniczył również w zebraniu Rady Społecznej MGZOZ, gdzie jak już wspomniał Przewodniczący Rady , posiedzenie zakończono stwierdzeniem , że nie czas i nie pora mówić o prywatyzacji służby zdrowia.
Poinformował też, że w sali USC otwarto wystawę pamiątek rodziny von Bethmann – Hollweg, bytującej na naszym terenie przez 80 lat./ Runowo Kr./
Mówił o skanalizowaniu osiedla Łopiennik, ul Strzeleckiej i Kościuszki.
Temat ewentualnego przejęcia budynków PKP ma być sfinalizowany w miesiącu wrześniu br. Dyrektor PKP p. Nowak wystąpił do Warszawy o stosowne zgody.
Prosił o przeanalizowanie na Komisjach Rady Miejskiej sprawy zarządzania stadionem miejskim. Osobiście uznał, że należałoby zatrudnić odpowiednią osobę.
Poinformował, że sprawa przestawienia słupa energetycznego na boisku w Zakrzewku zostanie załatwiona , jest to tylko kwestia czasu.
Odpowiedział na interpelację z poprzedniej sesji, a mianowicie, że samochód strażacki został sprzedany za 13.424 zł i środki wpłynęły na konto OSP Więcbork.
Pani sekretarz dodała, że od miesiąca sierpnia br. protokóły i uchwały z sesji i komisji będą umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznych.
Ad. 7. Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Józef Kosiniak prosił o wycięcie 2 drzew przy szosie od świetlicy do drogi głównej w Jeleniu - zasłaniają widoczność / przy posesji p. Pankau /.
Ponowił interpelację w sprawie zatrzymywania się autobusu na przystanku w Sypniewie relacji Warszawa.
Interpelował o usunięcie zakrzaczenia od torów w kierunku szkoły w Zakrzewku / zagrożenie dla idących dzieci, zasłaniana jest widoczność /.
Prosił o usunięcie gałęzi wyciętych drzew od drogi głównej do Zakrzewka.
Mówił o fatalnym stanie drogi Lubcza- Zgniłka.
Wnioskował, by w budżecie Starostwa Powiatowego na przyszły rok, ująć dokończenie nawierzchni drogi do Zakrzewka.
Ponadto prosił o wybudowanie sanitariatów w świetlicy w Jeleniu oraz wymalowanie świetlic w Zakrzewku i Zakrzewskiej Osadzie.
Po raz kolejny ponowił interpelację w sprawie postawienia znaku informującego o miejscowości Zakrzewska Osada.
Radny Tadeusz Mroziński interpelował o naprawę wjazdu na drogę Al. 600 Lecia w Więcborku.
Ponowił interpelację by Starostwo Powiatowe w swoim budżecie na rok 2005 ujęło środki na modernizację skrzyżowania drogi w Suchorączku.
Mówił o opracowaniu zmiany sposobu użytkowania pawilonu na stadionie miejskim / winien być ogrzewany i użytkowany jako część hotelowa /.
Radna Beata Lida ponowiła interpelację w sprawie położenia dywanika asfaltowego na niewielkim odcinku drogi w Pęperzynie.
Mówiła też o naprawie drogi w Zabartowie.
Radny Tadeusz Migawa ponowił interpelację dotyczącą przedłużenia oświetlenia ulicznego przy ul. Złotowskiej w Wituni oraz oczyszczenia cuchnącego rowu również w Wituni. / Pan burmistrz dodał, że nie może on być zasypany/.
Radny Jerzy Urbaniak ponowił interpelację dotyczącą uzupełnienia ubytków w asfalcie na ul. Mickiewicza oraz interpelację w sprawie utworzenia parkingu w mieście / brak miejsc parkingowych /.
Radny Roman Starzecki pytał, kiedy zostanie przedłużony komin kotłowni na osiedlu BoWiD. Poruszył po raz kolejny sprawę uporządkowania terenu wokół byłej oczyszczalni osiedlowej.
Radny Stanisław Schwartz mówił o wałęsających się psach we wsi Pęperzyn.
Ad. 8. Informację z wykonania budżetu gminy za I półrocze br. złożył skarbnik gminy p. Władysław Rembelski.
Dochody gminy wykonano w 52,1%, zaś wydatki w 49,6% . Realizacja jest więc zgodna z upływem czasu. Same wydatki zostały w sumie zrealizowane w 100 % w stosunku do potrzeb.
Jeżeli chodzi o inwestycje to ich stan zaawansowania przedstawia się następująco :
Wodociąg Nowy Dwór został wykonany. Pozostałe wodociągi są na etapie realizacji dokumentacji, pozwoleń na budowę .
Zakupiono dwie zlewnie mleka w roku 2003, a sfinansowano w styczniu br.
Zrealizowano zadanie pn. „ Modernizacja stadionu miejskiego”.
Zakupiono grunty w Jastrzębcu pod boisko.
Zakupiono centralę telefoniczną dla Urzędu Miejskiego- 4.270,- zł.
Całkowicie sfinansowano inwestycję związaną z rozbudową oczyszczalni ścieków.
Wykonano modernizację sali gimnastycznej w Gimnazjum w Więcborku.
W pierwszym półroczu br. Urząd Miejski spłacił pożyczkę do WFOŚiGW w Toruniu w kwocie 260.625 zł. Spłaty pożyczek w określonych terminach pozwoliły na wystąpienie z wnioskiem o częściowe umorzenie 4 pożyczek.
Powiedział też, iż na koniec I półrocza br. wszystkie jednostki budżetowe gminy nie posiadały żadnych zobowiązań wymagalnych.
Zobowiązania gminy w kwocie 4.426.549 zł na koniec I półrocza wynikały z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Szczegółowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Ad. 9. Pan Stanisław Piłka odczytał w imieniu Przewodniczącego sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2004r.
Stanowi ono załącznik do niniejszego protokółu.
Ad. 10. W tym punkcie obrad Przewodniczący pozostałych stałych Komisji Rady Miejskiej złożyli sprawozdania ze swej działalności za I półrocze br.
Były to Komisje:
Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Infrastruktury Gminnej ...
Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej,
Inwentaryzacyjna i Wspierania Inicjatyw dot. Rynku Pracy ...
Budżetu i Finansów.
Radna Beata Lida miała zastrzeżenia do sprawozdania złożonego przez Przewodniczącego Komisji Inwentaryzacyjnej... . Było ono zbyt płytkie, ponadto założenia do planu były inne.
Ad. 11. Dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowej p. Adam Ostrowski złożył informację na temat przygotowania placówek oświaty gminnej do nowego roku szkolnego 2004/2005.
Szczegółowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Ad. 12. Prezesi poszczególnych organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych z terenu gminy Więcbork złożyli sprawozdania z działalności.
Byli to :
p. Benedykt Mieszczak - Klub „ Grom „
p. Ireneusz Cichy - M/G LZS
p. Henryk Koszarski - LZS „ Gwiazda „ Sypniewo
p. Piotr Kriese - UKS, sport szkolny
p. Piotr Węgrzyn - TKKF
Sprawozdania są załącznikiem do niniejszego protokółu. Wyjątek stanowi klub „Grom”, gdzie do biura Rady dostarczono jedynie rozliczenie finansowe za miesiąc sierpień 2004r.
Ad. 13. Pan Andrzej Marach – Burmistrz Więcborka przedłożył sprawozdanie z przebiegu i zakończenia Igrzysk Olimpijskich „Ateny 2004” pod względem organizacyjnym , finansowym i sportowym .
Igrzyska te przebiegały pod hasłem : Igrzyska przyjazne i bezpieczne. Do eliminacji przystąpiło ponad 9,5 tys. osób. W samym finale startowało 1.511 osób. Zmagania sportowe oceniało 169 sędziów. W reprezentacji Więcborka w finałach udział wzięły 172 osoby. Łącznie Więcbork zdobył regulaminowych 6 medali złotych, 7 srebrnych i 12 brązowych, co wystarczyło „tylko” na zdobycie 3 miejsca w klasyfikacji medalowej.
Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było pokryte z następujących źródeł:
Rada Wojewódzka LZS, PFRON, PCPR, Sejmik Samorządowy, MENiS, Powiat. Pozyskano też środki od sponsorów jak BS, firma Star Foods, Krajeńskie Stowarzyszenie Kupców, SKR i inni.
Szczegółowe sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Po wystąpieniu burmistrza zabrał głos radny Tadeusz Mroziński, by podziękować szefom wszystkich organizacji sportowych za złożone informacje, zaangażowanie, bezinteresowność, społeczne działanie, wkład pracy włożony w rozwój sportu w naszej gminie.
Ad. 14. Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił w ogólnych zarysach sytuację panującą w spółce POW- MEDICA w oparciu o posiadane dokumenty, informacje uzyskane na spotkaniach , sesjach powiatu od Przew. Rady Powiatu, Starosty Powiatu.
Na wstępie przedstawił warunki postawione przez Starostwo Powiatu jakie winien spełnić Zarząd spółki POW-MEDICA, by było możliwe uzyskanie przez nią poręczenia na zaciągnięcie kredytu.
Ponieważ Zarząd Spółki nie spełnił ich, Zarząd Powiatu skierował do Spółki zespół kontrolny celem uzyskania potrzebnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o poręczeniu kredytu. Skierowany zespół nie wykonał jednak swoich czynności , gdyż prezes spółki POW- MEDICA nie wyraził zgody na kontrolę.
Na sesji Rady Powiatu w dniu 18 sierpnia przedłożono ustalenia sądu ze Zgromadzenia Wierzycieli , które odbyło się w dniu 12 sierpnia br. gdzie zobowiązano Radę Powiatu do podjęcia uchwały upoważniającej do zaciągnięcia kredytu przez spółkę w kwocie 1 mln. zł oraz powołania Rady Wierzycieli z uprawnieniami nadzoru i kontroli w spółce. W tej sytuacji członek Zarządu Powiatu zgłosił do tejże Rady kandydaturę ze strony Starostwa , na co nie wyraził zgody prawnik prezesa spółki.
Radni Powiatu byli oburzeni taką decyzją, ponieważ Starostwo cały czas bierze na siebie ciężar ratowania szpitala, czego dowodem są obligacje na 2 mln. zł, czy systematyczne prowadzenie remontów. Niektórzy z radnych wypowiadali się wręcz przeciwko spółce.
Przewodniczący Rady Miejskiej mówił też o postawie jaką przyjął w tym nieciekawym dla szpitala okresie Bank Spółdzielczy, posiadający taką samą ilość udziałów jak Starostwo Powiatowe, a mianowicie, że nie zamierza uczestniczyć w udzieleniu poręczenia na zaciągnięcie kredytu przez spółkę ani też udzielić pożyczki.
Mając to wszystko na uwadze można się spodziewać dość radykalnych zmian w odniesieniu do szpitala, który nie może być dla radnych czymś obojętnym, gdyż ma on ścisłe powiązanie z mieszkańcami naszej gminy.
Zapytał zatem Wysoką Radę jak winni zachować się w tej sytuacji radni, czy stać z boku jak dotychczas, czy raczej reagować na zachodzące zmiany. Zadał też kolejne pytanie, czy burmistrz winien kierować się w głosowaniach własnym stanowiskiem, czy konsultować się z Radą Miejską , a przynajmniej Prezydium Rady.
Spotyka się też z wieloma pytaniami ze strony mieszkańców, ale nie może na nie odpowiedzieć, gdyż na dzisiaj Rada Miejska nie ma wpływu na to , co dzieje się w spółce, ale czy tak powinno być.
Na koniec podał informację jaką otrzymał w przeddzień sesji od Przewodniczącej Rady Powiatu i Starosty Powiatu, a mianowicie, że do Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy wpłynął wniosek od prezesa spółki POW-MEDICA o cesję świadczeń zdrowotnych i wierzytelności Szpitala Powiatowego na rzecz spółki Krajna – Zdrowie w Nakle. Oczywiście próba ta nie powiodła się . Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozwolił jednak na wyprowadzenie części kontraktu, gdyż są one zgodnie z umową przydzielone dla szpitala w Więcborku i nie mogą być przekazywane na rzecz innego podmiotu.
Do części wystąpienia Przewodniczącego Rady ustosunkował się Burmistrz Więcborka. Chodziło tu w szczególności o słynne już głosowanie nad absolutorium dla prezesa spółki „POW- MEDICA”.
Pan burmistrz stwierdził, że jako jedyny przyznał się do tego, jak głosował.
Skoro za przyjęciem sprawozdania finansowego głosowała większość, to naturalnym dla mnie było udzielenie absolutorium. Nikt wcześniej ze Starostwa Powiatu nie zorganizował spotkania celem ustalenia strategii głosowania. Taka jest po prostu współpraca gmin ze Starostwem. Przedstawiciele Sępólna i Sośna wręczyli panu Staroście upoważnienia i sobie wyszli.
Gmina Więcbork czuje się zawsze odpowiedzialna za powiat, jednak solidarność winna obowiązywać wszystkich.
Ad.15. Ten punkt obrad stał się nieaktualny ponieważ na salę obrad dotarła nieoficjalna wiadomość o ogłoszeniu upadłości spółki „POW-MEDICA”.
Radny Andrzej Chatłas wnioskował o 15 minutową przerwę w obradach celem sprawdzenia wiarygodności informacji.
Powyższe podjęto jednomyślnie.
Po przerwie wznowiono obrady.
Pan burmistrz zgłosił oficjalny wniosek o wycofanie z porządku obrad sesji dotychczasowego punktu 15, ponieważ informacja o upadłości spółki jest wiarygodna.
Wniosek podjęto jednomyślnie.
Ad. 15. Projekt uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu gminy Więcbork przedstawił skarbnik gminy.
Powiedział, że do wcześniej przedłożonego projektu zostały wprowadzone wszystkie zmiany, które zaproponowała Komisja Budżetu i Finansów na swym posiedzeniu.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Pytań nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 16. Kolejny punkt porządku obrad dotyczący projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Więcbork przybliżył również skarbnik gminy.
Zmiany nastąpiły poprzez zwiększenie planu dochodów o kwotę 297.646 zł i wydatków na kwotę 282.646 zł. Między innymi :
W dziale „Transport i Łączność” zwiększono dochody o 42 tys. zł. z przeznaczeniem na modernizację dróg Nowy Dwór – Zakrzewek – Witunia.
W dziale 758 „Różne rozliczenia” zwiększono dochody o 26.039 zł z przeznaczeniem na wykonanie posadzek w SP Więcbork.
W dziale 852 „Pomoc Społeczna” zwiększono dochody o 218.640 zł z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków rodzinnych.
W dziale 600 zwiększono plan wydatków o kwotę 69.000 zł celem zakupu paliwa do równiarki i ciągników.
Opinia Komisji Budżetu i Finansów w powyższej sprawie pozytywna.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Pytań nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 17. Pan Andrzej Marach –Burmistrz Więcborka omówił projekt uchwały w sprawie kompleksowej modernizacji systemu oświetlenia ulicznego na terenie miasta i gminy Więcbork.
O ile Rada Miejska wyrazi wolę przeprowadzenia kompleksowej modernizacji oświetlenia to nastąpi obniżenie mocy zainstalowanych urządzeń oświetleniowych, poprawa jego jakości i standardu. Zmniejszy się koszt zużycia energii , nastąpi ogólna poprawa stanu technicznego urządzeń oświetleniowych, zmniejszy się emisja pyłów do atmosfery.
Przewidywany koszt realizacji całego zadania będzie wynosił ok. 1.118.165 zł.
Spłata zobowiązań będzie trwała przez okres 7 lat począwszy od 2005 roku, z dochodów własnych gminy stanowiących budżet na cele oświetleniowe, w ramach uzyskanych oszczędności w kosztach zużycia energii elektrycznej.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Radny Andrzej Chatłas zapytał, czy konserwacja lamp ulicznych należy do Zakładu Energetycznego.
Kolejne pytanie dotyczyło terminu rozpoczęcia tych prac.
Pan burmistrz odpowiedział, że nie jest to przypisane Energetyce, ale to robi za pewną opłatą.
Prace rozpoczną się w miesiącu wrześniu br.
Radny Jerzy Urbaniak zapytał, czy linia biegnąca w powietrzu zostanie przełożona do ziemi.
Pan burmistrz odpowiedział, że nie będzie to zmienione.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 18. Pracownik Urzędu Miejskiego p. Agnieszka Rembelska omówiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska na lata 2004 – 2011”.
Ustawa o ochronie środowiska nakłada na Burmistrza obowiązek sporządzenia gminnego programu ochrony środowiska wraz z planem gospodarki odpadami.
Program obejmuje okres do 2011 roku. Program zawiera zadania i cele krótkoterminowe na lata 2004 – 2007 i cele długoterminowe na lata 2008 – 2011. Częścią składową Programu jest plan gospodarki odpadami.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa , Ochrony Środowiska ... poinformował, że zaopiniowano owy projekt uchwały pozytywnie.
Innych pytań nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Na sali 13 radnych.
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych.
Wstrzymało się od głosu 2 radnych.
Ad.19. Z-ca Burmistrza p. Piotr Węgrzyn przedstawił projekt uchwały w sprawie sprzedaży działek położonych w Zabartowie.
Z wnioskiem o wykup nieruchomości zwrócił się p. Marian Janik.
Łączna powierzchnia gruntów wynosi 3.360 ha. Sprzedaż nastąpi w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa... powiedział, że opinia Komisji w tej sprawie jest pozytywna.
Innych pytań nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 20. Kolejny projekt uchwały dotyczący sprzedaży nieruchomości położonej w Więcborku przy ul. Gdańskiej również przedstawił p. Piotr Węgrzyn.
Z wnioskiem o wykup wystąpił p. Włodzimierz Grabiński. Chodzi tu o poprawienie warunków zagospodarowania działki przyległej.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Radny Józef Kosiniak powiedział, że opinia Komisji Rolnictwa... jest pozytywna.
Z uwagi na brak innych pytań Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Na sali 13 radnych.
Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych.
Wstrzymało się od głosu 2 radnych.
Ad. 21 a/ Dalszy projekt uchwały dotyczył sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Więcborku przy ul. Wyzwolenia 7. Przedstawiony został także przez p. Piotra Węgrzyna.
Do sprzedaży przeznaczono lokal na rzecz p. Władysława Ruszkiewicz.
Będzie to drugie mieszkanie sprzedane w tym budynku.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Pytań nie było.
Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 21 b/ Następny projekt uchwały przedstawiony przez p. Piotra Węgrzyna dotyczył sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Więcborku przy ul. Ogrodowej 9.
Do sprzedaży przeznaczono lokal na rzecz p. Magdaleny Boch.
Na 7 lokali w tym budynku sprzedano 3.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Ze strony radnych nie było pytań, zatem Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 21 c/ Ostatni z projektów uchwał dotyczył sprzedaży lokalu mieszkalnego przy ul. Górnej 6 w Więcborku.
Do sprzedaży przeznaczono lokal na rzecz p. Franciszki Figat .
W budynku tym na 6 lokali sprzedano 1.
Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.
Radni nie zgłosili uwag do tej uchwały więc Przewodniczący Rady Miejskiej zamknął dyskusję.
Przystąpiono do głosowania.
Uchwałę podjęto jednomyślnie.
Ad. 22. Pan burmistrz poinformował, że odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzieli na kolejnej sesji.
Powiedział tylko, że jest sporządzona dokumentacja na podniesienie komina kotłowni osiedlowej, a prace będą przeprowadzone na początku miesiąca października br.
Ad.23 Wolne wnioski i informacje.
Radny Krzysztof Manowski zwrócił się w imieniu mieszkańców budynku przy ul. Gdańskiej 20 z pytaniem, kiedy zostanie ostatecznie sfinalizowana sprawa podłączenia powyższego budynku do kanalizacji.
Pan burmistrz poinformował, że budynek będzie podłączony do kanalizy firmy „Gabi – Bis”. Zakres robót został ustalony z zarządcą – Administracją Zasobów Komunalnych.
Radny Andrzej Chatłas wnioskował, by w związku z upadłością spółki „POW-MEDICA”, na kolejnej sesji Rady Miejskiej przedłożono informację jakie straty poniosła z tego tytułu Gmina Więcbork.
Na tym zakończono obrady.
Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował wszystkim za uczestnictwo w sesji , owocne obrady i słowami „Zamykam obrady XXII sesji Rady Miejskiej w Więcborku” zamknął obrady.
prot.
Lidia Halkiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ mgr inż. Józef Kujawiak
Wytworzył: Rada Miejska (13 września 2004)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (13 września 2004, 14:15:16)
Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (14 sierpnia 2009, 12:54:39)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1953